Numer czasopisma  

Geomatics and Environmental Engineering

Ładuję...
thumbnail.journal.alt
ISSN: 1898-1135
e-ISSN:

Data wydania
2009
Rocznik
Vol. 3
Numer
No. 2
Prawa dostępu
Dostęp: otwarty dostęp
Uwagi:
Prawa: CC BY 4.0
Attribution 4.0 International
Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)

Strony
Opis
Rocznik czasopisma (rel.)
Rocznik czasopisma
Geomatics and Environmental Engineering
Vol. 3 (2009)
Artykuły numeru (rel.)
Artykuł
Tylko metadane
Determination of coefficient of usefulness of former Austrian cadastre documentation for legal-surveying works in Poland
(2009) Hanus, Paweł
Prace zmierzające do określenia granic prawnych nieruchomości mają zazwyczaj charakter geodezyjno-prawny. Należą do nich podziały nieruchomości, rozgraniczenia nieruchomości, a także niejednokrotnie prace związane z regulacją stanu prawnego nieruchomości. Wykonywanie prac o takim charakterze na terenie Polski południowo-wschodniej wymaga od wykonawcy wykorzystania materiałów archiwalnych katastru austriackiego. Artykuł przedstawia propozycję określenia współczynnika przydatności tych materiałów, a w szczególności map katastru byłego zaboru austriackiego. W artykule na podstawie przyjętych założeń skonstruowano wzory zmierzające do określenia takiego współczynnika, podano propozycje szacowania dopuszczalnych wartości współczynnika oraz przeprowadzono analizę statystyczną weryfikującą poprawność przyjętych rozwiązań.
Artykuł
Tylko metadane
The system of spatial planning and land management in Poland
(2009) Koreleski, Krzysztof
W artykule dokonano przeglądu ogólnych zasad planowania i zagospodarowania przestrzeni z uwzględnieniem walorów ekonomicznych, społecznych, środowiskowych. Scharakteryzowano system planowania przestrzennego oparty na planowaniu rządowym (koncepcja studium przestrzennego zagospodarowania kraju) oraz samorządowym (plany zagospodarowania przestrzennego województw, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego). Główną rolę w realizacji polityki przestrzennej odgrywają gminy z uwagi na wdrażanie wskazań i zadań zawartych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w planie miejscowym. Omówiono zagadnienia ochrony środowiska w gospodarce terenami na szczeblu lokalnym, z uwzględnieniem scaleń gruntów, lokalizacji technicznej infrastruktury liniowej, prac budowlanych, inwestycji celu publicznego, omówiono zasady ochrony powierzchni ziemi (ochrona gleb, kopalin, rekultywacja gruntów, dopuszczalne formy wykorzystania terenów ekologicznie chronionych). W diagnozie stanu infrastruktury i osadnictwa stwierdzono między innymi, że infrastruktura transportowa jest dziedziną zapóźnioną i niedoinwestowaną, infrastruktura energetyczna bazuje prawie w całości na źródłach nieodnawialnych, a system osadniczy kraju charakteryzuje się korzystną, policentryczną strukturą osadniczą miast oraz niekorzystną, rozproszoną siecią osadnictwa wiejskiego. W efekcie realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia w latach 2007-2013 Polska uzyska znaczący wzrost PKB, m.in. rozbudowana będzie sieć dróg ekspresowych i autostrad, nastąpi wzrost udziału energetyki bazującej na źródłach odnawialnych oraz dalsza poprawa stanu środowiska przyrodniczego.
Artykuł
Tylko metadane
A survey of preferences as a basis for setting weights for property characteristics
(2009) Kulczycki, Marek
Nieruchomość to specyficzny towar na rynku, specyficzne są zatem również preferencje nabywców nieruchomości - preferencje w odniesieniu do cech nieruchomości branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Znajomość preferencji nabywców nieruchomości nabiera w Polsce coraz większego znaczenia. Do niedawna ogromna nadwyżka popytu nad podażą mieszkań powodowała, że nabywca zmuszony był do wyzbycia się większości swoich preferencji i kupienia tego, czego jeszcze nie kupili inni. W bardzo wielu przypadkach zakup dotyczył mieszkania w budynku istniejącym jedynie w projektach. Obecnie proporcja pomiędzy popytem i podażą się zmienia na korzyść kupujących. W przyszłości może dojść do tego, że wybudowane mieszkania będą stały puste, czekając na nabywcę, a deweloperzy przed rozpoczęciem każdej nowej inwestycji przeprowadzać będą jeszcze dogłębniejszą analizę opłacalności, analizę, której elementem będzie m.in. analiza preferencji przyszłego klienta. Zgodnie z Powszechnymi Krajowymi Zasadami Wyceny, wagi cech rynkowych ustala się na podstawie analizy zachowań lub analizy preferencji uczestników rynku nieruchomości. W artykule przedstawiona została metoda obliczeniowa mogąca służyć m.in. do ustalenia wag cech rynkowych nieruchomości na podstawie opinii potencjalnych nabywców uzyskanych z przeprowadzenia ankiet.
Artykuł
Tylko metadane
Algorithms for automatic surface scanning of any given shape for reflectorless robotized tacheometers
(2009) Lenda, Grzegorz
Skanowanie laserowe to skuteczna metoda szczegółowego pomiaru obiektów, jednak skanery czy tachimetry skanujące to urządzenia wciąż mało dostępne ze względu na cenę. W znacznie powszechniejszym użyciu są zrobotyzowane tachimetry bezzwierciadlane, mogące służyć podobnym celom. Zazwyczaj posiadają one jednak stosunkowo prymitywne algorytmy skanowania uniemożliwiające pomiary powierzchni o skomplikowanych konturach. Artykuł prezentuje kilka metod zaawansowanego skanowania. Uwzględniają one ich niewielką prędkość pomiaru, ograniczając do minimum liczbę ewentualnych zbędnych obserwacji poza obiektem właściwym. Opracowano dwie metody w pełni automatyczne, przeznaczone do obiektów o prostszych konturach, oraz metodę wstępnie wspomaganą wymagającą pewnego zaangażowania użytkownika, ale pozwalającą skanować obiekty o dowolnych kształtach.
Artykuł
Tylko metadane
Uncontrolled combustion of household wastes and vegetation remains in a rural community- questionnaire results
(2009) Oleniacz, Robert; Tomkowicz, Anna
W pracy przedstawiono wyniki badań ankietowych dotyczących problemu niekontrolowanego spalania odpadów i pozostałości roślinnych w wybranej polskiej gminie. Ankietą objęto 100 mieszkańców gminy reprezentujących wszystkie przedziały wiekowe i różne poziomy wykształcenia. Na jej podstawie stwierdzono, że spalanie odpadów w paleniskach domowych (głównie w celach grzewczych) i/lub otwarte spalanie pozostałości roślinnych i innych śmieci ma miejsce w ponad połowie posesji. Tego typu działania są zdecydowanie częstsze w przypadku osób starszych i gorzej wykształconych niż młodszych i lepiej wykształconych, co wynika po części z mniejszej świadomości o wynikających stąd zagrożeniach dla środowiska. Wśród spalanych odpadów wymieniane były najczęściej gazety, kolorowe pisma, tektura i opakowania z tworzyw sztucznych, w tym m.in. butelki PET. Część mieszkańców przyznała się także do spalania materiałów z PVC, odzieży, obuwia, opon, lakierowanego drewna i innych tego typu odpadów mogących powodować powstawanie dużych ilości toksycznych składników spalin, w tym trwałych zanieczyszczeń organicznych, jak np. chlorowane dioksyny i furany czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Osoby spalające różnego rodzaju odpady poużytkowe i inne śmieci przeważnie nie słyszały o ww. substancjach lub nie zdawały sobie sprawy z wagi problemu. Wyraziły one jednak w ankiecie wolę ograniczenia w przyszłości tego typu sposobu pozbywania się odpadów domowych.
Artykuł
Tylko metadane
RTN measurements accuracy test in reference to MSPP
(2009) Uznański, Andrzej
W Polsce historia pomiarów RTN sięga praktycznie roku 2006, kiedy to uruchomiono regionalny Małopolski System Pozycjonowania Precyzyjnego (MSPP). W 2008 r. oddano do użytku ogólnopolski system ASG-EUPOS. W pracy przedstawiono wyniki pomiarów testowych, mających na celu ocenę dokładności wyznaczania pozycji punktów w oparciu o MSPP. Pomiary statyczne GPS, pomiary RTN, pomiary tachymetryczne oraz niwelację precyzyjną wykonano na 24 punktach testowych zastabilizowanych w odległościach ok. 12 km, 21 km i 34 km od stacji KRAW zlokalizowanej centralnie w MSPP. W pomiarach testowych wyznaczono łącznie ok. 3000 pozycji punktów, korzystając z mountpointów: RTCM_FKP, RTCM_23VRS, RTK3.0 (RTCM 3.0 VRS) oraz KRAWRTCM30. Analizując wyniki pomiarów punktów testowych zgeneralizowane do wartości średnich, należy stwierdzić, że podawane na stronie MSPP informacje o dokładności wyznaczenia pozycji punktu nie gorszej niż 3 cm sytuacyjnie i 5 cm wysokościowo znalazły potwierdzenie w wynikach pomiarów. Biorąc pod uwagę każde z rozwiązań indywidualnie, należy stwierdzić, iż wartości te bywały jednak przekraczane w przypadku współrzędnych sytuacyjnych 3,6% oraz wysokości 5,6%, z wyłączeniem rozwiązania Single Baseline, w którym różnice wysokości tylko sporadycznie były mniejsze od 5 cm.
Słowa kluczowe