Profil autora   prof. dr hab. inż.

Golonka, Jan

Ładuję...
Zdjęcie profilowe
Email
person.page.employee
Wydział / Jednostka Organizacyjna
Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska

Jednostki organizacyjne (rel.)
Dyscyplina

Profile autora
Identyfikatory
 
 


Wyniki wyszukiwania publikacji

Teraz pokazywane1 - 2 z 2
Ładuję...
Miniatura
Zasób interaktywny  
Tylko metadane

Geologia. Ziemia i procesy endogeniczne

(2022) Golonka, Jan; Słomka, Tadeusz; Waśkowska, Anna
Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska

E-podręcznik poświęcony jest omówieniu podstawowych zagadnień wchodzących w zakres geologii, jednej z najważniejszych nauk o Ziemi. Porusza zagadnienia podstawowe, związane z budową Ziemi, geotektoniką oraz z procesami endogenicznymi, czyli magmatyzmem, epejrogenezą, trzęsieniami ziemi oraz metamorfizmem. Przedstawiono genezę tych procesów, środowiska w jakich zachodzą, mechanizmy oraz ich efekty, ze szczególnym uwzględnieniem skał magmowych i metamorficznych. Wskazana została komplementarność procesów geologicznych, które w czasie geologicznym wpływają na zmiany w konfiguracji Ziemi.


Ładuję...
Miniatura
Książka  
Otwarty dostęp

Geofizyczne odwzorowanie melanży w płytkich strefach pasm orogenicznych : przykład z pienińskiego pasa skałkowego

(2024) Golonka, Jan; Dec, Jerzy; Mościcki, Włodzimierz Jerzy; Porzucek, Sławomir; Waśkowska, Anna; Bania, Grzegorz; Łój, Monika; Matwij, Wojciech ; Chowaniec, Józef

Praca przybliża zagadnienie powstania i ewolucji pienińskiego pasa skałkowego. Autorzy podjęli szerokie badania mające na celu pogłębione obserwacje jego skomplikowanej struktury, którą charakteryzuje występowanie wymieszanych ze sobą różnowiekowych elementów litologicznych pochodzących z różnych facji. Badania pienińskiego melanżu obejmowały kartowanie geologiczne, badania stratygraficzne i strukturalno-tektoniczne, które zostały zintegrowane z danymi pochodzącymi z badań grawimetrycznych, sejsmicznych i geoelektrycznych. Mimo że historia geologiczna centralnego pienińskiego pasa skałkowego została już odtworzona wcześniej i został zrekonstruowany cykl wydarzeń geologicznych, które ukształtowały jego obecną strukturę, to w wyniku podjętych badań udało się pozyskać nowe dane pozwalające na pełniejsze poznanie melanży z tego obszaru.