Artykuły (CN-wiertnictwo)
Stały identyfikator URI dla tej kolekcji
Artykuły czasopisma Wiertnictwo Nafta Gaz
Przeglądanie
Przeglądanie Artykuły (CN-wiertnictwo) według daty wydania
Teraz pokazywane1 - 7 z 7
Wyników na stronę
Opcje sortowania
- ArtykułOtwarty dostępImproved recovery of heavy oil with bottom water using downhole water sink (DWS) technology(2010) Wojtanowicz, Andrzej; Qin, WentingW artykule omówiono rozmieszczenie i wielkość zasobów ciężkiej ropy naftowej na świecie, oraz typowe metody jej eksploatacji, która jest szczególnie trudna przy występowaniu wód podścielających. Trudność spowodowana jest dużą różnicą mobilności wody i ciężkiej ropy, co prowadzi do wczesnego przebicia się wody do otworów i gwałtowny spadek ich produkywności. Prezentowane badania symulacyjne pokazują różnice mechanizmów otworowej produkcji ropy ciężkiej i wyjaśniają dlaczego metody termiczne wydają się jedynym sposobem produkcji i dlaczego te metody także zawodzą w obecności wód podścielających. Omówiono także wyniki badań symulacyjnych użycia technologii otworów z wgłębnym upustem wody do nietermicznej eksploatacji ciężkiej ropy z wodą podścielającą na konkretnym polu naftowym. Wyniki pokazują wielokrotne zwiększenie stopnia sczerpania złoża w okresie 17 lat oraz znaczny wzrost dziennej wydajności otworu. Zidentyfikowano także mechanizm hydrauliczny, który daje otworom z dolnym upustem wody zdecydowaną wyższość nad konwencjonalną technologią w zastosowaniu do ciężkiej ropy z wodą podścielającą.
- ArtykułOtwarty dostępImproved calculations for bottom hole injection pressure versus depth while gas injection for pressure maintenance of Tengiz field(2010) Abdrahmanova, Diana; Jiyembayeva, Kalamkas; Žapbasbaev, Uzak KCelem projektu jest obliczenie ciśnienia zatłaczania na dnie otworu w funkcji głębokości w trakcie zatłaczania gazu w celu utrzymania ciśnienia w złożu Tengiz oraz określenie zdolności iniekcyjnych poszczególnych warstw złoża (Bash, Serp, Okskey). Podstawowym celem jest określenie korelacji dla siedmiu istniejących otworów iniekcyjnych oraz oszacowanie ciśnienia zatłaczania na dnie otworu na końcu rur (środkowy Bash, środkowy Serp, środkowy Okskey). Dla każdego otworu wylicza się indywidualną korelację na podstawie wartości głębokości, temperatury, ciśnienia i wydatku. W wyniku tego powstają odchylenia przewidywanej wartości ciśnienia w funkcji zmierzonego ciśnienia. W opinii autorów podstawowym powodem tego są różne szacowane prędkości zatłaczania, w zawiązku z czym trudne jest precyzyjne oszacowanie zatłaczanych objętości.
- ArtykułOtwarty dostępRola wyniesienia wolsztyńskiego w rozmieszczeniu złóż węglowodorów w utworach czerwonego spągowca monokliny przedsudeckiej(2010) Zawisza, Ludwik; Piesik-Buś, Wacława; Maruta, MichałZ analizy ciśnień złożowych oraz zmian mineralizacji i chemizmu wód wgłębnych w utworach czerwonego spągowca monokliny przedsudeckiej wynika, że kierunki przepływu wód podziemnych są odśrodkowe. Wody podziemne płyną od centralnej części basenu dolnopermskiego w kierunku jego brzeżnych partii, tj. z północnego wschodu na południowy zachód, napotykając na swej drodze na przeszkodę w postaci wyniesienia wolsztyńskiego. Wyniesienie olsztyńskie stanowi barierę hydrauliczną na drodze przepływu tych wód i ma istotny wpływ na rozmieszczenie złóż węglowodorów w utworach czerwonego spągowca. Złoża węglowodorów występują w strefach stagnacji wód złożowych (w strefach o obniżonej prędkości filtracji tych wód), tj. przed wyniesieniem wolsztyńskim - w niecce poznańskiej i za wyniesieniem wolsztyńskim - w niecce zielonogórskiej. Na tle hydrodynamicznej klasyfikacji basenów naftowych, dolnopermski basen monokliny przedsudeckiej jest basenem odśrodkowym (młodym) i należy do obszarów bardzo perspektywicznych. Pułapki złożowe związane są ze strefami o podwyższonej mineralizacji wód wgłębnych oraz obniżonej prędkości filtracji tych wód. Zasadniczy wpływ na rozmieszczenie złóż węglowodorów ma wyniesienie olsztyńskie.
- ArtykułOtwarty dostępMineralne wody lecznicze Wysowej w świetle badań wskaźników hydrochemicznych(2010) Winid, Bogumiła; Lewkiewicz-Małysa, AleksandraMineralne wody lecznicze są to wysoko zmineralizowane szczawy typu $HCO_{3}-Cl-Na$, $HCO_{3}-Cl-Na-Ca$, $HCO_{3}- Na-Ca$, zawierające składniki swoiste takie jak: jod i żelazo oraz charakteryzujące się także większą niż zwykłe wody podziemne zawartością bromków i kwasu metaborowego. Na podstawie analiz chemicznych wykonywanych w ciągu ostatnich kilkunastu lat policzono proporcje między jonami i porównywano ich wzajemne zależności. Wskaźniki hydrochemiczne wskazują, że wody w różnym stopniu są zasilane dopływami ze stref aktywnej infiltracji. Wody wysoko zmineralizowane zawierają składową infiltracyjną, ale też wykazują cechy charakterystyczne dla wód diagenetycznych. Zmiany wartości wskaźników hydrochemicznych wód mineralnych mają charakter nieregularnych wahań, ale w przeciągu ostatnich kilkunastu lat dla wód niektórych ujęć obserwowane są też spadki mineralizacji. Obserwowane niewielkie wzrosty wartości poszczególnych wskaźników hydrochemicznych można interpretować jako stały dopływ wód infiltracyjnych.
- ArtykułOtwarty dostępCharakterystyczne wskaźniki nasycenia płynami porowatych ośrodków gruntowo-skalnych(2010) Twardowski, Kazimierz; Traple, JacekW pracy poddano analizie wykorzystywane w praktyce ilościowe wskaźniki nasycenia różnymi płynami (cieczami, gazami) trójfazowych wieloskładnikowych ośrodków porowatych. W analizie uwzględniono w szczególności: grunty - w odniesieniu do różnych stref głębokościowych: aeracji (napowietrzenia), wzniosu kapilarnego (podciągania kapilarnego) i saturacji (nasycenia); skały ropogazonośne - w warunkach statycznych i dynamicznych, z uwzględnieniem ich zwilżalności i struktury przestrzeni porowej. Omówiono wskaźniki nasycenia wykorzystywane od lat w hydrogeologii wraz z ich specyfiką i sposobem oznaczania. Objaśniono pojęcia nasyceń krytycznych i resztkowych, w tym tzw. nieredukowalnych.
- ArtykułOtwarty dostępWpływ wybranych superplastyfikatorów na właściwości reologiczne zaczynów uszczelniających sporządzanych na osnowie cementu hutniczego(2010) Stryczek, Stanisław; Gonet, Andrzej; Wiśniowski, Rafał; Połowniak, ŁukaszW artykule zostały przedstawione wyniki badań laboratoryjnych wpływu superplastyfikatorów nowej generacji opartych na osnowie eterów polikarboksylanowych o nazwie handlowej Glenium/R produkcji BASF, na właściwości reologiczne zaczynów uszczelniających sporządzanych z cementu hutniczego CEM III/A 32,5R. Zaczyny te charakteryzowały się różnymi współczynnikami wodno-cementowymi oraz rodzajami i koncentracjami wprowadzonych do nich superplastyfikatorów. Z uzyskanych badań wynika, że modelem reologicznym opisującym sporządzone zaczyny jest model Herschella-Bulkleya. Określone parametry reologiczne dla tego modelu pozwolą na wykonanie dokładnych obliczeń oporów przepływu zaczynu uszczelniającego bądź to w procesie cementowania kolumn rur okładzinowych w otworach wiertniczych lub podczas uszczelniania ośrodka gruntowego lub masywu skalnego.
- ArtykułOtwarty dostępThe modeling of uranium extraction process by the in situ leaching method(2010) Alibaeva, Karlygaš Abylhakovna; Kul'džabekov, Alibek Bahidžanovič; Kaltaev, AjdarhanRzadko rozrzucone złoża uranu, złota, boronu i innych minerałów eksploatowane są metodą ługowania in situ. Minerałem jest uran a kwas siarkowy jest używany jako reagent w procesie ługowania. Zrobiono następujące założenia: ośrodek jest jednorodny i izotropowy, gęstość roztworu i warstwy są stałe, brak jest przepływu na granicy warstwy. Matematyczny model procesu opiera się na równaniu zachowania masy, prawie Darcy'ego oraz równaniu stężenia reagenta w fazie ciekłej, równaniu na stężenie pierwiastka w fazie stałej oraz jego przejście w fazę ciekłą. W wyniku otrzymano rozkład ciśnienia hydrodynamicznego, pole prędkości, rozkład stężenia uranu w warstwie, stężenie reagenta oraz pierwiastka w roztworze produktu.