Numer czasopisma  

Geomatics and Environmental Engineering

Ładuję...
thumbnail.journal.alt
ISSN: 1898-1135
e-ISSN:

Data wydania
2009
Rocznik
Vol. 3
Numer
No. 1
Prawa dostępu
Dostęp: otwarty dostęp
Uwagi:
Prawa: CC BY 4.0
Attribution 4.0 International
Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0)

Strony
Opis
Rocznik czasopisma (rel.)
Rocznik czasopisma
Geomatics and Environmental Engineering
Vol. 3 (2009)
Artykuły numeru (rel.)
Artykuł
Tylko metadane
Infologic and ecologic aspects of sustainable development and the society's access to information and knowledge
(2009) Babik, Wiesław
Za jeden z najważniejszych problemów informacyjnych początku XXI wieku uznano nadprodukcję i związany z tym zalew niechcianą informacją. Zagrożenia, o których mowa w artykule, mogą pochodzić zarówno od samej informacji, jak również ze strony nowoczesnych technologii informacyjnych. Zrównoważony rozwój społeczeństwa informacji i wiedzy powinien wyznaczać jego sposób funkcjonowania w tym zakresie. Jest to globalna strategia przeciwdziałania takiemu generowaniu informacji i wiedzy, które wymyka się spod kontroli człowieka. Aby uniknąć tych zagrożeń, a przynajmniej zmniejszyć ich skalę, za niezbędne uznano zarządzanie informacją, którego zadaniem jest zrównoważony rozwój informacji i wiedzy oraz przemyślane kształtowanie środowiska informacyjnego człowieka.
Artykuł
Tylko metadane
The update of a land survey and height map for design purposes with the use of the RTK GPS technology
(2009) Buśko, Małgorzata; Krzyżek, Robert; Hanus, Paweł
W artykule przedstawiono problematykę związaną z wykorzystaniem technologii pomiarowej RTK GPS w pracach geodezyjnych. W głównej mierze skoncentrowano się na klasycznych pomiarach sytuacyjno-wysokościowych stosowanych do aktualizacji mapy zasadniczej dla celów projektowych. Zaproponowano kilka sposobów wyznaczenia punktów osnowy jako stanowiska, a także przedstawiono kilka pośrednich metod wyznaczenia trudno dostępnych szczegółów terenowych technologią RTK GPS. Przedstawiono także propozycję składu poszczególnych zasobów w operacie geodezyjnym z pomiarów sytuacyjno-wysokościowych z zastosowaniem technologii RTK GPS.
Artykuł
Tylko metadane
Reverse mortgage-focus on the Cracovian real estate market
(2009) Jasińska, Elżbieta; Preweda, Edward
W pracy przedstawiono ideę odwróconej hipoteki, jako innowacyjnej metody uwolnienia kapitału z nieruchomości, przyjmując zasady obowiązujące w Stanach Zjednoczonych. Produkt ten cieszy się dużym zainteresowaniem na rynkach wielu krajów, dlatego też jego wprowadzenie na rynek Polski jest tylko kwestią czasu. Największe polskie miasta, w tym Kraków, doskonale nadają się do wprowadzenia tego produktu, a zabytkowe i atrakcyjne dzielnice jako pierwsze znajdą się w centrum zainteresowania. Analiza jednostkowych cen nieruchomości lokalowych na krakowskim rynku wtórnym pozwala wnioskować, że z wyjątkiem lokali w blokach z wielkiej płyty spodziewać się można rocznych wzrostów na poziomie 10%, co stawia inwestycje w zakup nieruchomości pośród najbardziej atrakcyjnych w długoterminowym okresie.
Artykuł
Tylko metadane
Specific issues referring to the real estate expropriation
(2009) Śmiałowska-Uberman, Zofia; Kwartnik-Pruc, Anita
W artykule przedstawiono szczególne powiązania problemu wywłaszczania nieruchomości z przepisami innych ustaw i zasadami stosowania prawa administracyjnego. Autorkom zależało na pokazaniu, iż nie jest to samodzielna instytucja prawna i interpretacja przepisów musi pozostawać w ścisłym związku z rozwojem wiedzy prawniczej oraz geodezyjnej. Równie ważne jest uwzględnianie powstających nowych problemów nabywania nieruchomości na cele publiczne i dostosowanie wykładni do obecnych potrzeb gospodarczych. Stąd zwrócenie uwagi na szeroki zakres instytucji wywłaszczania nieruchomości, jej ścisłe powiązania z prawem cywilnym, planowaniem przestrzennym i kodeksem postępowania administracyjnego.
Artykuł
Tylko metadane
Adsorption of Trihalomethanes (THMs) on activated carbons
(2009) Włodyka-Bergier, Agnieszka; Bergier, Tomasz
W artykule przedstawiono wyniki badań nad usuwaniem trihalometanów (THMs) na węglach aktywnych AG-5 i NC-I, różniących się wielkością powierzchni właściwej. W badaniach zastosowano modelowe roztwory, zawierające cztery związki THMs: trichlorometan (THM), bromodichlorometan (BDCM), dibromochlorometan (DBCM) oraz tribromometan (TBM). Początkowe stężenia sumy trihalometanów w modelowych roztworach wynosiły 35 µg/dm3, 58,40 µg/dm3, 166,70 µg/dm3 i 280,50 µg/dm3. Badania prowadzono metodą dynamiczną na modelowym złożu węgla aktywnego w warunkach laboratoryjnych. Roztwory były przepuszczane przez złoże z różnymi prędkościami przepływu od 2 do 15 m/h. Przeprowadzone badania wskazują na dużą przydatność węgli aktywnych do usuwania THMs z wody. Węgiel aktywny o większej powierzchni właściwej AG-5 wykazywał lepsze zdolności sorpcyjne THMs w porównaniu z węglem aktywnym NC-I. Spośrod czterech rozpatrywanych THMs związki z jonami bromu były lepiej adsorbowane niż związki z jonami chloru. Najlepiej adsorbowany był TBM, nastepnie DBCM, BDCM, najgorszą efektywność adsorpcji uzyskano w przypadku TCM. Efektywność adsorpcji poszczególnych THMs zwiększała się wraz ze wzrostem prędkości filtracji ich roztworów przez złoże węgla aktywnego.
Artykuł
Tylko metadane
Resolving of internal graphic conflicts of broken lines, which shape is subject to simplification
(2009) Żukowska, Maria
Jednym z elementów automatyzacji procesu generalizacji kartograficznej jest uproszczenie kształtu obiektów. Większość z istniejących algorytmów służących automatyzacji tego procesu nie jest wolna od pojawiających się konfliktów graficznych. Zastosowanie bufora rozpoznawalności, którego konstrukcja oparta jest na teorii obiektywnej generalizacji Perkala, oraz teorii trójkąta elementarnego Chrobaka umożliwia badanie istnienia, a w dalszej kolejności również rozwiązywanie konfliktów graficznych, w szczególności konfliktów wewnętrznych łamanych. Proces rozwiązywania konfliktów powinien przebiegać w ściśle zdefiniowanych grupach oraz opierać się na hierarchii i topologii upraszczanych obiektów mapy. Przeprowadzone testy pozwalają sądzić, iż przedstawiony w artykule algorytm, oparty na wspomnianych wielkościach i warunkach, w dużej mierze rozwiązuje poruszony problem konfliktów wewnętrznych.
Słowa kluczowe