Rewitalizacja i zagospodarowanie turystyczne podziemnych wyrobisk górniczych zabytkowej kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku
Date
Presentation Date
Editor
Authors
Other contributors
Other title
Revitalisation and tourist management of the underground mining excavations in the monumental gold and arsen mine in Złoty Stok
Resource type
Version
Pagination/Pages:
Research Project
Description
Abstract
W 1961 roku z przyczyn ekonomicznych zaprzestano eksploatacji w kopalni złota i arsenu w Złotym Stoku. Był to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Nieczynna kopalnia, po wieloletnim procesie rewitalizacji pełni dziś funkcję kopalni turystycznej, którą odwiedza ponad 120 tys. turystów rocznie. Zwiększająca się ciągle liczba zwiedzających wymogła na właścicielach i zarządzie kopalni konieczność usprawnienia ruchu turystycznego. W tym celu wykonano połączenie sztolni Czarnej Dolnej ze sztolnią Czarną Górną, reaktywowano zlikwidowaną kolejkę podziemną i zmodernizowano trasę turystyczną pod kątem zwiększenia jej atrakcyjności i przepustowości.
In 1961 the exploitation of gold and arsenic in the mine on Złoty Stok was abandoned due to economic reasons. It was the oldest mining and metallurgical centre in Poland. After many years of revitalisation the closed mine became a tourist destination, which is visited by more than 120 thousand tourists every year. The growing number of visitors necessitated from the owners of the Gold Mine some nationalisation of the tourist traffic. To meet this need a connection between Czarna Dolna drift and Czarna Górna drift was made; they also reactivated the underground train and modernised its route.

