Jednostka AGH  

Wydział Metali Nieżelaznych

Ładuję...
Logo jednostki organizacyjnej

Email

Wyniki wyszukiwania

Teraz pokazywane1 - 2 z 2
  • Film
    Tylko metadane
    Pierścień mocy – zrób to sam!
    (2017) Piątek, Iwona; Koćwin, Witold; Kucia, Adam; Pilipczuk, Magdalena; Kozłowski, Dariusz
    Wydział Metali Nieżelaznych
    Dzięki filmowi dowiesz się, w jaki sposób powstaje pierścionek z kaboszonem w ciągu trzech dni. Autorzy prezentują tu kolejne etapy jego powstawania:
    • topienie i odlewanie: topienie stopu, nagrzanie matrycy, odlanie stopu,
    • przygotowanie materiału do dalszej obróbki: usuwanie nierównych końcówek,
    • homogenizacja płaskownika: ujędrnienie materiału (homogenizacja), zanurzenie w kwasie i w wodzie,
    • tworzenie elementów pierścionka: rozwalcowanie płaskownika, wyżarzenie, walcowanie płytki pod cargę, powtórzenie procesu wyżarzania dla odlanych prętów, wytworzenie paska na cargę i obrączkę,
    • formowanie obrączki i cargi: odmierzenie i przycięcie paska na cargę, wyżarzenie, szlifowanie krawędzi, uformowanie obrączki, zanurzenie obrączki w lutówce, lutowanie elementów, wyrównanie okręgu obrączki, szlifowanie, lutowanie paska na cargę, obcięcie, wyrównanie i piłowanie powierzchni cargi,
    • łączenie pierścionka w całość: lutowanie cargi do obrączki,
    • obróbka końcowa: polerowanie, czyszczenie pierścionka w myjce ultradźwiękowej, włożenie i zakleszczenie kaboszona do pierścionka.
    Film w 2016 r. zajął I miejsce w konkursie „Notatki w Internecie”.
  • Zasób interaktywny
    Tylko metadane
    Zwilżalność powierzchni
    (2022) Rudnik, Ewa
    Wydział Metali Nieżelaznych
    Kurs e-learningowy „Zwilżalność powierzchni” jest adresowany do studentów, doktorantów i nauczycieli zainteresowanych zagadnieniami z zakresu inżynierii powierzchni. Powierzchnie silnie lub słabo zwilżalne przez wodę i/lub inne ciecze to innowacyjne rozwiązania inspirowane naturą. Stanowią one nie tylko fascynujący obszar badań naukowych, ale są także źródłem niekonwencjonalnych rozwiązań inżynierskich. Celem kursu jest omówienie istoty zwilżalności, zapoznanie z metodami badawczymi, sposobami otrzymywania powierzchni o specyficznych cechach chemiczno-morfologicznych dla różnorodnych zastosowań praktycznych oraz rozwój umiejętności kreatywnego podejścia do projektowania materiałów o niezwykłej zwilżalności.

    Kurs omawia problematykę zwilżalności materiałów przez wodę oraz inne ciecze (polarne i niepolarne). Składa się z pięciu części:
    1. Podstawy teoretyczne,
    2. Metody badań zwilżalności powierzchni,
    3. Powierzchnie superhydrofobowe i superhydrofilowe,
    4. Powierzchnie superoleofobowe i superoleofilowe,
    5. Powierzchnie (super)omnifobowe i (super)omnifilowe.
    Dodatkowo, zamieszczony został słowniczek terminów naukowych (polsko-angielski / angielsko-polski). Kurs zawiera elementy do samodzielnej nauki (lekcje, quizy) oraz przeznaczone do realizacji w ramach współpracy zespołowej (ćwiczenia), w czasie których rozwijane są dodatkowe kompetencje uczestników zajęć (np. cyfrowe, medialne, kreatywność i krytyczne myślenie).