AGH DRILLING, OIL, GAS
Stały identyfikator URI dla tego zbioru
Tytuł archiwalny!
- Adres wydawniczy: Kraków : Wydawnictwa AGH, 2012-2020
- e-ISSN: 2300-7052
- DOI: http://dx.doi.org/10.7494/drill
- Poprzedni tytuł: Wiertnictwo Nafta Gaz (2005-2011)
- Aktualny tytuł: Journal of Geotechnology and Energy (2021-)
Uwaga! Zasoby czasopisma w trakcie uzupełniania w Repozytorium. Dostęp do brakujących zasobów:
https://journals.bg.agh.edu.pl/DRILLING/
Przeglądanie
Przeglądanie AGH DRILLING, OIL, GAS według daty wydania
Teraz pokazywane1 - 20 z 416
Wyników na stronę
Opcje sortowania
- ArtykułOtwarty dostępUse of PHPA polymer for modification of rheological and filtration properties of water based drilling fluids used for conventional and casing drilling(2012) Kelessidis, Vassilios C.; Chatzistamou, Vasiliki C.; Repouskou, Eftychia; Zografou, M; Karimi, MojiWodne płuczki wiertnicze zależą głównie od bentonitu zapewniającego odpowiednie właściwości reologiczne i filtracyjne. Jednakże w wielu przypadkach wykorzystuje się inne dodatki jak np. polimery naturalne bądź syntetyczne mające na celu stabilizację łupków, otworu, kontrolę procesu flokulacji lub deflokulacji dyspersji bentonitowych przy jednoczesnym ograniczeniu nadmiernego tarcia i podwyższonego momentu. Ponadto są one ekologiczne. Wśród tego typu polimerów znajdują się karboksymetyloceluloza, skrobia, guma guar, polianionowa celuloza, częściowo hydrolizowany poliakryloamid, które można zastosować oddzielnie lub w połączeniu bądź jako dodatki do dyspersji bentonitowych. Istnieje kilka prac zawierających wyniki badań nad wpływem karboksymetylocelulozy, polianionowej celulozy i innych polimerów na właściwości reologiczne wodnych dyspersji bentonitowych, jednak bardzo niewiele można znaleźć na temat wpływu polimeru z częściowo hydrolizowanego poliakryloamidu. Uważa się, że polimer ten po dodaniu do wodnej płuczki bentonitowej wchodzi w reakcję z cząsteczkami bentonitu ułatwiając łączenie się cząstek bentonitu, dzięki czemu poprawiają się reologiczne właściwości zawiesiny. Ponadto, ze względu na wyjątkową morfologię polimeru zbudowanego z hydrolizowanego poliakryloamidu i powłoki ochronnej jaką daje on cząstkom bentonitu, zasadniczo ograniczone zostają straty płuczki. W pracy przedstawiono wyniki badań nad poprawą właściwości reologicznych i filtracyjnych rozcieńczonych dyspersji wodno-bentonitowych po dodaniu różnych stężeń hydrolizowanego poliakryloamidu, oceniono otrzymane wyniki, porównano je z podobnymi rezultatami uzyskanymi po zastosowaniu jednego z popularnych polimerów, karboksymetylocelulozy i zaproponowano optymalne stężenia hydrolizowanego poliakryloamidu w celu uzyskania lepszej wydajności płuczek wiertniczych.
- ArtykułOtwarty dostępOpcje realne - alternatywne podejście do oceny opłacalności projektów inwestycyjnych w przemyśle naftowym(2012) Kosowski, PiotrW artykule omówiono kwestie związane z wykorzystaniem do oceny efektywności inwestycji w przemyśle naftowym teorii opcji realnych. Przedstawiono przykład wyceny inwestycji za pomocą opcji realnych i skonfrontowano go z analizą przeprowadzoną z wykorzystaniem tradycyjnych metod. Podejmowania decyzji inwestycyjnych to trudne, skomplikowane i odpowiedzialne zadanie. Kadra zarządzająca musi zdecydować, czy i kiedy wykonać określony ruch biznesowy, który zazwyczaj jest trudny, lub nawet niemożliwy do odwrócenia, a w każdym z takich przypadków występuje duża niepewność odnośnie jego rezultatów. Decyzje te mają bezpośredni wpływ na przepływy pieniężne generowane przez przedsiębiorstwo. Tradycyjne metody oceny opłacalności projektów inwestycyjnych, oparte na zdyskontowanych przepływach pieniężnych, posiadają szereg wad, które utrudniają prawidłową wycenę inwestycji. Jedną z najważniejszych jest statyczność, czyli brak możliwości uwzględnienia zmian wynikających z procesu decyzyjnego w trakcie trwania inwestycji. Odpowiedzią na potrzebę wykorzystania lepszych metod oceny efektywności inwestycji jest, zyskująca w ostatnich latach coraz większe uznanie w światowej ekonomice naftowej, metoda wyceny opcji realnych. Dzięki temu proces decyzyjny ma charakter ciągły, co odpowiada sytuacji rzeczywistego zarządzania projektem inwestycyjnym w przemyśle naftowym.
- ArtykułOtwarty dostępOcena rentowności stacji regazyfikacji oraz wyznaczanie minimalnej ceny za LNG z wykorzystaniem symulacji Monte Carlo(2012) Kosowski, Piotr; Wielgus, GrzegorzW artykule omówiono kwestie związane z budową stacji regazyfikacji LNG w małej skali, przeznaczonych do zasilania gazem ziemnym odbiorców na terenach niezgazyfikowanych. Wykorzystanie gazu ziemnego w technologii LNG otwiera przed branżą gazowniczą nowe perspektywy i umożliwia m.in. łatwe i nie wymagające dużych nakładów inwestycyjnych wyjście z ofertą sprzedaży paliwa gazowego do klientów dotychczas znajdujących się poza zasięgiem sieci gazowej. Budowa i eksploatacja stacji regazyfikacji wymaga jednak przeprowadzenia na etapie planowania odpowiedniej analizy rentowności, która będzie w stanie uwzględnić ryzyko związane z tego typu działalnością. Autorzy przedstawili nakłady inwestycyjne oraz koszty funkcjonowania niewielkich stacji regazyfikacji, a także analizę ich rentowności z wykorzystaniem symulacji Monte Carlo. Wykorzystanie tego typu symulacji jest zasadne, ponieważ w rzeczywistości niezwykle rzadko wartości prognozowane podczas przygotowania inwestycji dokładnie odpowiadają wartościom rzeczywistym. W odniesieniu do budowy stacji regazyfikacji istotną niewiadomą pozostaje koszt jej budowy, ponieważ ze względu na niewielki rynek istnieje duże ryzyko wystąpienia znaczących różnic pomiędzy cenami ofertowymi i przetargowymi. Niełatwe jest również dokładne określenie poziomu kosztów funkcjonowania stacji regazyfikacji. Dzięki wykorzystaniu symulacji Monte Carlo, zamiast pojedynczego wyniku, otrzymujemy zbiór rezultatów, który można przedstawić w postaci histogramu i dystrybuanty oraz opisać szeregiem miar statystycznych, co pozwala na bardziej złożoną analizę problemu. W artykule zaprezentowano również metodę wyznaczania minimalnej ceny za paliwo gazowe, zapewniającej osiągniecie założonej przez inwestora stopy zwrotu.
- ArtykułOtwarty dostępAnaliza istniejących prognoz rozwoju konsumpcji i podaży gazu ziemnego w Polsce w świetle dostępnych prognoz Unii Europejskiej(2012) Kaliski, Maciej; Krupa, Marcin; Sikora, AndrzejW artykule omówiono istniejące i dostępne publicznie prognozy dotyczące podaży i popytu gazu ziemnego w Polsce w perspektywie zatwierdzonej Polityki Energetycznej Polski 2030 (PEP 2030) oraz pojawiających się estymacji możliwego wydobycia gazu z łupków w Polsce. Autorzy w artykule podnoszą, że choć strategia dywersyfikacji dostawców jest wyraźną przesłanką do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, to mimo to rozbieżności w prognozowaniu przede wszystkim "energy mix", olbrzymi wpływ na prognozy polityki klimatycznej UE oraz brak przewidywalności co do możliwych scenariuszy rozwoju wydobycia gazu z łupków są na tyle duże, że trudno mówić o przewidywalności i stabilizacji rynku gazu w Europie. Omówione zostały także scenariusze rozwoju rynku gazu uwzględniające rozwój wytwarzania energii elektrycznej z OZE, energetykę jądrową oraz perspektywę zero energetycznego rozwoju kraju (wzrost poziomu efektywności energetycznej). Wnioskiem z
- ArtykułOtwarty dostępCzynniki kształtujące ceny ropy naftowej w świecie w roku 2011(2012) Kaliski, Maciej; Jedynak, Zdzisław; Białek, MaciejRopa naftowa to strategiczny surowiec o ograniczonym dostępności, którego zasoby nie pozwalają na pełne zaspokojenie wszystkich zgłaszanych na nią potrzeb. Z jednej strony wynika to z nieograniczonych i stale wzrastających potrzeb paliwowych człowieka. Z drugiej, jest efektem ograniczonej ilości surowca, który może być dostarczony w danym miejscu i czasie. Należy podkreślić, że obecnie światowy bilans popytu i podaży na ropę kształtuje się na wyrównanym poziomie. Natomiast niedoskonałość konkurencji w sektorze naftowym sprawia, że jedynie groźba pojawienia się zakłóceń w dostawach tego surowca jest impulsem do wzrostu jego cen na giełdach towarowych. Celem artykułu jest identyfikacja zjawisk zachodzących w światowym otoczeniu społeczno-gospodarczym. Podejmowane działania umożliwiają określenie ich wpływu na poziom i dynamikę zmian ceny ropy naftowej w roku 2011. Artykuł kończy prognoza na lata 2012-2013.
- ArtykułOtwarty dostępAnalysis of pumping unit reducers diagnostic algorithms by formalized methods(Wydawnictwa AGH, 2012) Kopey, B.V.; Stefanyshyn, O.I.; Bednarz, S.Diagnostic model of pumping unit reducer is designed for the construction and analysis of algorithms by diagnosing formalized methods. The using of the diagnostic model allows us to ease and formalize decisions on the diagnostic problem. For the synthesis of algorithm for diagnosing the functional-logical model has been selected, which allows to consider the links between individual elements and assemblies of the reducer by simple means and consider the impact of these items on measuring diagnostic features. For a more detailed study of processes occurring in the gearbox of pumping unit, and facilitate the development of its diagnostic model, a functional diagram of reducing gear was built. Diagnostic logic model will help to establish and classify defects in development, to determine the direction of their development and cause-effect relationship with other defects.
- ArtykułOtwarty dostępWpływ subsydiowania cen paliw na światowy rynek ropy naftowej(2012) Kaliski, Maciej; Białek, Maciej; Jedynak, ZdzisławW Polsce ceny paliw silnikowych utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. W swojej strukturze zawierają podatek VAT, akcyzę oraz opłatę paliwową. Ostateczna cena produktów ropopochodnych uzależniona jest od ceny zakupu ropy naftowej. Od wielu lat wartość tego surowca na światowych giełdach towarowych wykazuje bardzo silny i nieprzewidywalny wzrost. Jednak na świecie są państwa, gdzie ceny paliw silnikowych poprzez subsydiowanie utrzymane są na bardzo niskim poziomie. Do tej grupy można zaliczyć m.in. Arabii Saudyjskiej, Indii, Chinach czy Wenezueli. Celem artykułu jest ocena światowego popytu i podaży na ropę naftową, w sytuacji rezygnacji z subsydiowania detalicznych cen benzyny i olej napędowy w państwach "naftowych". Przyjęto tezę, że odejście od subsydiowania paliw silnikowych w ww. państwach może wpłynąć na zwiększenie podaży tego surowca na światowych rynkach i równolegle przyczyni się do obniżenia jego ceny.
- ArtykułOtwarty dostępZnaczenie technologii wytwarzania energii elektrycznej bazujących na gazie ziemnym dla przedsiębiorstwa energetycznego w kontekście dywersyfikacji jego struktury produkcyjnej(2012) Kryzia, Dominik; Kaliski, MaciejW artykule opisano zmiany na rynku energii oraz potrzeby krajowej elektroenergetyki. Zwrócono uwagę na możliwości wykorzystania gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Opisano ryzyko funkcjonowania przedsiębiorstwa energetycznego i możliwości jego ograniczenia poprzez dywersyfikację technologii wytwórczych. Omówiono analizę portfelową w zakresie planowania struktury produkcyjnej przedsiębiorstwa. Przeprowadzono analizę przypadku pokazując korzyści jakie niesie dla przedsiębiorstwa energetycznego dywersyfikacja jego struktury wytwórczej poprzez wdrożenie technologii gazowych.
- ArtykułOtwarty dostępZaawansowany sprzęt wiertniczy zapewniający efektywne wiercenie w poszukiwaniu gazu z łupków(2012) Artymiuk, Jan; Lengersdorf, FrankOd XIX wieku, kiedy po raz pierwszy wydobyto gaz ze skały łupkowej i stwierdzono jego zasoby, odwierty eksploatacyjne intensywnie poddawano opróbowaniom w celu stwierdzenia ich opłacalności i możliwości wydobywczych, głównie w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego stosowanego sprzętu wiertniczego. Zwykle łupki charakteryzują się dość słabą przepuszczalnością, uniemożliwiającą przepływ wystarczających ilości płynu do otworu, tym samym nie stanowiąc przemysłowo opłacalnych źródeł gazu ziemnego. Z tego też powodu zarówno w Polsce jak i na świecie techniczne osiągnięcia w zakresie szczelinowania hydraulicznego doprowadziły do intensywnego rozwoju wydobycia gazu z łupków. W celu utrzymania niskich kosztów w miejscu wydobycia gazu z łupków ważne jest zachowanie niskich kosztów utrzymania sprzętu i zapewnienie optymalnych kosztów wiercenia. Należy zwrócić uwagę na podstawowy sprzęt wiertniczy, np. na górny napęd przewodu wiertniczego, automatyczne klucze, układy wyciągowe, pompy płuczkowe itp. Wydłużenie godzin pracy sprzętu powinno gwarantować nieprzerwane jego działanie do ok. 50 000 godzin bez potrzeby wykonywania prac związanych z utrzymaniem. Faktyczny czas potrzebny na wymianę zużytych części maszyn jest w sumie pomijany, przy zachowaniu niespotykanego dotąd poziomu bezpieczeństwa pracy, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik szybkiego zwalniania hydraulicznego. Hałas wytwarzany przez sprzęt, masa i rozmiar stopniowo zmniejszały się dzięki zastosowaniu zaawansowanych silników napędowych i przekładniowych elementów transmisyjnych. Nowe i innowacyjne konstrukcje pomp płuczkowych i głowic obrotowych przewodu wiertniczego umożliwiają zastosowanie ciśnienia do 7500 PSI. Elektronicznie sterowane automatyczne systemy wiercenia umożliwiają w pełni autonomiczne wiercenie z ciągłą, automatyczną kontrolą nacisku na świder. Podsumowując, przy zastosowaniu w pełni komponentowej technologii, całkowite koszty wiercenia spadają, umożliwiając wykonanie większej liczby otworów do produkcji gazu z łupków, co z kolei z roku na rok może zwiększać potencjał wydobywczy gazu ziemnego w Polsce i na świecie.
- ArtykułOtwarty dostępLaw of development turbulent non-isothermal jet flow in pit oil(Wydawnictwa AGH, 2012) Ajsaev, Satžan Uškanbaevič; Žapbasbaev, Uzak K.; Turegeldiyeva, KarlygashThis paper reviews development of turbulent non-isothermal round jet flow in pit oil. Increasing requirements for environmental protection challenge the oil industry to minimize the oil spill accidents throughout the production and transportation processes. Hydrodynamic interaction of pit oil with flow is in reasonable agreement with data of industrial tests. The authors prove law of development turbulent non-isothermal jet flow in pit oil. In this paper a mathematical model was designed and numerical simulation of turbulent non-isothermal flow in pit oil was performed. The mathematical method is based on the non-isothermal fluid flow in pit oil using solution of Reynolds-averaged Navier-Stokes equations and equations of the k-symbol model of turbulence. The developed model has been validated with experimental data. Numerical simulation calculation results were found to be in reasonable agreement with data obtained from the experiments. Turbulent (molar) transfer is important in flow part and vortex zone of reverse flow. In the other part convection and molecular mechanism of momentum and heat transfer dominated. The developed mathematical model and numerical simulation methods are used to study the process of heating pit oil by hot fluid flow. In technical aspect it allows to determine the mass of heated pit oil which is used in thermo-mechanical technology of gathering spilled oil.
- ArtykułOtwarty dostępAn automated control system of oil and gas fields exploitation for the fountain extraction method(2012) Akžalova, Assel Ž.; Alekseev, Mihail Vladimirovič; Bissekenova, J.; Myltykbekov, Maksat; Šabdirov, Almas; Džapparkulov, Bahyt Kasymkulovič; Zhunusov, Ch.W pracy zaproponowano sprzętowe i software'owe komponenty samodostosowującego się zautomatyzowanego systemu sterowania i monitorowania informacji w przypadku zastosowania techniki fontannowej opartej na dostosowaniu zaworu na podstawie odczytów z czujników ciśnienia, prędkości przepływu, temperatury i innych parametrów. Istotą samodostosowującego się układu komputerowego jest wbudowana "inteligencja" w celu uzyskania bardziej proaktywnego podejścia do zarządzania takimi elementami, jak czujniki czy inteligentne urządzenia sterujące, które reagując przez zorganizowaną przez siebie bezprzewodową sieć mogą prowadzić do łatwiejszego przepływu danych, dokładniejszej analizy i predykcji oraz w konsekwencji podniesienia produkcji. Głównym składnikiem samo dostosowującego się układu jest opracowany inteligentny sterownik oparty na logice predykcyjnej, którego celem jest poprawa dostępu i działania zasobów produkcyjnych, szczególnie zaworów z regulacją automatyczną i półautomatyczną. Podejście to znacznie ułatwia monitorowanie złóż ropy naftowej i zwiększa wiarygodność całego systemu informatycznego.
- ArtykułOtwarty dostępApplication of GPU in the development of 3D hydrodynamics simulators for oil recovery prediction(2012) Beisembetov, Iskander Kalybekovič; Bekibaev, T.T.; Assilbekov, B.K.; Žapbasbaev, Uzak K.; Kenzhaliev, B.K.In this article computer's graphics card application in prediction of oil recovery using the CUDA architecture is studied. CUDA is architecture of parallel computing made by NVIDIA Company. It allows increasing dramatically the calculating performance due to GPU (graphical processors) usage. Calculations were executed on field models with 3 million grid blocks. Material balance equation approximated with IMPES method. As the result of numerical modeling of oil recovery prediction with GPU, dozens of times acceleration of calculations comparing with CPU has been taken.
- ArtykułOtwarty dostępNowe rozwiązanie techniczne siłownika o dużym skoku w zastosowaniu do hydraulicznych wyciągów wiertniczych(2012) Bednarz, Stanisław; Teper, WojciechW światowym przemyśle naftowym stosuje się nadal głównie klasyczne układy wyciągowe linowe. Hydrauliczne układy wyciągowe występują głównie w małych mobilnych urządzeniach wiertniczych i mają utrwaloną pozycję. Natomiast w przypadku ciężkich urządzeń do wierceń naftowych i poszukiwawczych udział hydraulicznych wyciągów jest nieduży, ale systematycznie się zwiększa na rynku zdominowanym przez klasyczne linowe układy wyciągowe. W pracy opisano zasadę konstrukcji siłownika hydraulicznego o dużym skoku, który wykonano w postaci modelu laboratoryjnego pozwalającego na zademonstrowanie jego działania. Proponowana konstrukcja siłownika stwarza możliwości zwiększenia udźwigu wyciągów wiertniczych hydraulicznych w urządzeniach do poszukiwań i wydobycia surowców mineralnych. Siłownik ten może znaleźć zastosowanie we wszystkich maszynach i urządzeniach, w których potrzebne są siłowniki o dużym skoku i wysokiej obciążalności, a konieczna jest minimalizacja masy całej konstrukcji.
- ArtykułOtwarty dostępOcena wpływu warunków klimatycznych na bilans energetyczny górotworu na obszarze poligonu badawczego VSB - TU Ostrava(2012) Bujok, Petr; Klempa, Martin; Koziorek, Jiři; Rado, Robert; Porzer, MichałVSB - Uniwersytet Techniczny w Ostrawie posiada unikalną możliwość badania zmian temperatury w górotworze dla długotrwałego działania pomp ciepła. Nowy budynek Audytorium jest nie tylko największym obiektem w Republice Czeskiej, ale także w Europie Środkowej, ogrzewanym przez system pomp ciepła. Wraz z systemem otworów technologicznych pozyskujących ciepło z górotworu odwiercono również badawcze otwory monitorujące, które kontrolują zmiany temperatury w otaczającym górotworze podczas eksploatacji systemu grzewczego. System monitorowania zlokalizowany na obszarze działania otworów technologicznych nazywa się Dużym Poligonem Badawczym. VSB-TU posiada drugi systemu badawczego nazywany Małym Poligonem Badawczym i lokalizacją w pobliżu budynku Centrum Badań Energetycznych (CBE). Składa się ona z dwóch odwiertów technologicznych do eksploatacji energii cieplnej przy użyciu pomp ciepła i dziewięciu otworów monitorujących, położonych w pobliżu tych dwóch odwiertów. Wszystkie odwierty wykonane na terenie obu poligonów badawczych wyposażone są w czujniki, które monitorują zmiany temperatury podczas ogrzewania (pobieranie energii cieplnej z ośrodka skalnego w zimie) i chłodzenia (przekazywania energii do górotworu w okresie letnim). Głównym celem badań jest sprawdzenie funkcjonalności i wydajności całego systemu. W artykule zaprezentowano niektóre aspekty zagadnień pozyskiwania energii cieplnej z górotworu oraz wyniki uzyskanych analiz wynikających z monitoringu i pomiarów zmian temperatury w warstwach powierzchniowych górotworu do głębokości około 20 m.
- ArtykułOtwarty dostępAnaliza właściwości zbiornikowych skał węglanowych na podstawie wyników testów RPZ i pomiarów geofizyki wiertniczej (górnojurajskie podłoże zapadliska przedkarpackiego)(2012) Dubiel, Stanisław; Zubrzycki, Adam; Maruta, MichałW artykule przedstawiono wyniki analizy statystycznej zależności przepuszczalności efektywnej (KDST) od porowatości Phi/geof.) w celu oceny zmian właściwości zbiornikowych górnojurajskich skał węglanowych, występujących w podłożu centralnej części zapadliska przedkarpackiego, w strefie Bochnia - Dębica - Mędrzechów. Analizę przeprowadzono wykorzystując wyselekcjonowane dane uzyskane z pomiarów geofizyki wiertniczej oraz wyników testów złożowych rurowymi próbnikami złoża (RPZ). Metodą analizy statystycznej wyznaczono odpowiednie równanie regresji w postaci: log KDST = -0,142 + 0,178 x Phi/geof. mogące być przydatne do prognozowania współczynnika przepuszczalności efektywnej na podstawie wielkości współczynnika porowatości dla węglanowych skał górnej jury podłoża zapadliska przedkarpackiego.
- ArtykułOtwarty dostępStanowisko laboratoryjne wypierania się płynów w ośrodkach porowatych w aspekcie sekwestracji CO2(2012) Blicharski, Jacek; Smulski, RafałW artykule przedstawiono stanowisko laboratoryjne do badania wypierania się płynów w ośrodkach porowatych pod kątem geologicznej sekwestracji CO2 w sczerpanych złożach węglowodorów. Scharakteryzowano główne elementy stanowiska tj. komorę ciśnieniową do badania próbek skalnych, układ zatłaczania gazów wyposażony w bezpulsacyjną pompę, układ pomiaru ilościowego i jakościowego wypierających się płynów oraz układ zbioru rejestracji danych. Stanowisko to umożliwia badanie różnych zjawisk fizycznych występujących przy wypieraniu się płynów w ośrodkach porowatych w szerokim zakresie ciśnień i temperatur, odwzorowujących rzeczywiste warunki panujące w złożu. W ramach kalibracji stanowiska wykonano pomiary współczynnika przepuszczalności wzorcowego rdzenia, uzyskując korelujące się wyniki.
- ArtykułOtwarty dostępMagazynowanie w górotworze ciepła pochodzącego z różnych źródeł(2012) Gonet, Andrzej; Śliwa, Tomasz; Hendel, JacekW artykule przedstawiono najbardziej popularne metody magazynowania energii w górotworze. Scharakteryzowano magazyny wykorzystujące otworowe wymienniki ciepła (BTES - Borehole Thermal Energy Storage) lub warstwy zawodnione (ATES - Aquifer Thermal Energy Storage). Wskazano liczne źródła zbędnej energii odpadowej w zakładach przemysłowych. Pokrótce opisano doświadczenia krajów pionierskich w dziedzinie technologii UTES (Underground Thermal Energy Storage). Autorzy udowodnili konieczność magazynowania energii, wskazali korzyści i bezpieczeństwo układów UTES oraz przedstawili jak wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH włączył się w proces lepszego poznania i opisania zjawisk towarzyszących procesowi magazynowania energii w górotworze i jego efektywności.
- ArtykułOtwarty dostępProblemy rekonstrukcji odwiertów geotermalnych na przykładzie odwiertu Biały Dunajec PAN-1(2012) Dubiel, Stanisław; Luboń, Katarzyna; Luboń, Wojciech; Wartak, WojciechW artykule omówiono przyczyny oraz zakres rekonstrukcji odwiertów geotermalnych, ze szczególnym uwzględnieniem korozji stalowych elementów wyposażenia wgłębnego oraz powstawania osadów solnych i polimetalicznych na ściankach rur, bądź też w skałach zbiornikowych strefy przyodwiertowej. Przeanalizowano sposób rekonstrukcji odwiertu Biały Dunajec PAN-1, spowodowanej uszkodzeniem kolumny eksploatacyjnej na skutek korozji. ABSTRACT: The article discusses the causes and extent of the geothermal wells reconstruction, with particular regard to steel equipment components corrosion and the salt and polymetallic sediment formed on the casing, or in reservoir skin rocks. Analyzed a Biały Dunajec PAN-1 borehole reconstructions, caused by production casing damage due to corrosion. SŁOWA KLUCZOWE: Geotermia Podhalańska, Odwierty geotermalne, rekonstrukcja odwiertu BD PAN-1. KEYWORDS: Podhale geothermal system, geothermal wells, BD PAN-1bBorehole reconstruction. W artykule omówiono przyczyny oraz zakres rekonstrukcji odwiertów geotermalnych, ze szczególnym uwzględnieniem korozji stalowych elementów wyposażenia wgłębnego oraz powstawania osadów solnych i polimetalicznych na ściankach rur, bądź też w skałach zbiornikowych strefy przyodwiertowej. Przeanalizowano sposób rekonstrukcji odwiertu Biały Dunajec PAN-1, spowodowanej uszkodzeniem kolumny eksploatacyjnej na skutek korozji.
- ArtykułOtwarty dostępAnalysis of gas condensate(2012) Tenkrát, Daniel; Hlinčík, TomášCzyszczenie gazociągów standardowo poprzedza ich wewnętrzną kontrolę wykonywaną przez wszystkich operatorów systemów przesyłowych. Ważną procedurą jest wewnętrzna kontrola wykonana za pomocą inteligentnych narzędzi, która umożliwia np. stwierdzenie ubytku materiału, korozję i pęknięcia w rurociągu. Jednakże również osady cieczy czy substancji stałych mogą dostarczyć informacji na temat stanu rurociągu, określić potencjalne problemy i ich źródło. W pracy zwrócono uwagę na metody analiz różnych rodzajów osadów, ze szczególnym uwzględnieniem kompleksowej analizy na konkretnych próbkach z wykorzystaniem klasycznych metod, np. analiza węgla połączona z nowoczesnymi metodami analiz (spektrometria XRF, GC-MS, GC-ECD, SIM-DIST).
- ArtykułOtwarty dostęp