Jednostka AGH  

Biblioteka Główna

Ładuję...
Logo jednostki organizacyjnej

Email

Wyniki wyszukiwania

Teraz pokazywane1 - 5 z 5
  • Fragment książki
    Otwarty dostęp
    Czy bibliotekarze będą jeszcze potrzebni? Obszary kompetencji przyszłych pracowników bibliotek akademickich
    (Wydawnictwa AGH, 2023) Skórka, Stanisław
    Od czasu pojawienia się komputerów oraz sieci globalnej przewidywano rychły koniec bibliotek lub radykalną zmianę ich funkcjonowania (Licklider 1970, s. 19–21). Dziś wiadomo, że schyłek działalności bibliotek raczej nie nastąpi w najbliższym czasie. Nie ulega jednak wątpliwości, że zarówno instytucja, jak i profesja ewoluują – muszą nadążać za aktualnymi trendami albo przestaną być potrzebne. W literaturze znaleźć można wiele propozycji dotyczących przyszłości zawodu bibliotekarza. Szczególnie interesujące z punktu widzenia niniejszego artykułu są prognozy wskazujące na określone kompetencje i umiejętności, w jakie wyposażony będzie pracownik biblioteki przyszłości. Autor przedstawi koncepcję przyszłości profesji bibliotekarza, opierając się na siedmiu obszarach, do których zalicza się większość kompetencji i umiejętności cenionych współcześnie. Należą do nich: obszar IT, obszar UX – dotyczący wrażeń użytkownika (user experince), obszar HCI (human–computer interaction) – interakcja użytkowników z cyfrowymi zasobami i usługami bibliotek, obszar open access, obszar zasobów cyfrowych, obszar bibliometrii oraz specjalność dziedzinowa (naukowa).
  • Fragment książki
    Otwarty dostęp
    Biblioteki akademickie jako społecznościowe centra wsparcia nauki obywatelskiej
    (Wydawnictwa AGH, 2023) Kowalska-Chrzanowska, Małgorzata
    Projekty nauki obywatelskiej łączą cele naukowe z edukacyjnymi i społecznymi, a dzięki temu wpływają na lepsze rozumienie nauki przez społeczeństwo, zwiększają zaufanie do niej, sprzyjają jakości i rzetelności badań i przyspieszają tempo rozpowszechniania ich wyników. Nauka obywatelska to, poza zaangażowanymi wolontariuszami, także wiele rozmaitych podmiotów zainteresowanych jej rozwojem. Są nimi m.in. biblioteki akademickie, aktywnie przyczyniające się do prawidłowego przebiegu badań naukowych, które wydają się naturalnie predestynowane do udziału w projektach angażujących naukowców i obywateli. Niniejszy artykuł poświęcono temu, jak biblioteki akademickie wspierają naukę obywatelską. Bazując na metodach analizy i krytyki piśmiennictwa oraz analizy zawartości stron internetowych, autorka wskazuje najważniejsze obszary zaangażowania bibliotek akademickich w naukę obywatelską. Są to informowanie i propagowanie tej idei i związanych z nią inicjatyw, partycypacja w projektach z tego zakresu oraz pośrednictwo w integracji obywateli z badaczami.
  • Fragment książki
    Otwarty dostęp
    Wielowymiarowość przestrzeni w bibliotece naukowej XXI wieku
    (Wydawnictwa AGH, 2023) Babik, Wiesław
    Celem artykułu jest identyfikacja, opis i interpretacja różnych przestrzeni, w ramach których funkcjonuje współczesna biblioteka naukowa. Identyfikacji i opisu tych przestrzeni dokonano za pomocą analizy i krytyki piśmiennictwa oraz metodą obserwacji. Ustalono, że współczesna biblioteka akademicka charakteryzuje się różnorodnością przestrzeni, w których funkcjonuje. Przeprowadzone badania i analiza pozwoliły na wieloaspektowe spojrzenie na bibliotekę akademicką i przedstawienie jej w postaci wielowymiarowej struktury. Egzemplifikacji dokonano na przykładzie Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
  • Fragment książki
    Otwarty dostęp
    Kreowanie wizerunku biblioteki akademickiej na przykładzie Naukowej Sieci Informacyjnej SGGW
    (Wydawnictwa AGH, 2023) Raczyńska, Małgorzata; Seta, Małgorzata
    Zgodnie ze Strategią rozwoju Naukowej Sieci Informacyjnej SGGW na lata 2021–2025 system biblioteczno-informacyjny dostarcza informacji, wzmacnia kompetencje i inspiruje kreatywność społeczności akademickiej, wspomagając budowę potencjału naukowego i dydaktycznego SGGW. Sformułowana misja jest odzwierciedleniem zmian i służy kreowaniu nowego wizerunku biblioteki jako nowoczesnego miejsca spotkań i pozyskiwania wartościowej wiedzy. Celem artykułu jest przedstawienie działań mających wpływ na wizerunek biblioteki w społeczności akademickiej. W wyniku zmian struktury organizacyjnej w 2021 r. utworzono Samodzielne Stanowisko ds. Komunikacji i Wizerunku NSI. Popularyzacja Naukowej Sieci Informacyjnej prowadzona jest zarówno w sieci, jak i poza nią. Biblioteka organizuje wydarzenia stacjonarne i online oraz bierze udział w wydarzeniach zewnętrznych. Dzięki temu Naukowa Sieć Informacyjna SGGW istnieje w świadomości społeczności akademickiej i angażuje jej członków. Informacje na ten temat są umieszczane w mediach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze, od listopada 2021 r. również na Instagramie oraz na stronach internetowych biblioteki i uczelni.
  • Fragment książki
    Otwarty dostęp
    Przestrzenie biblioteki – aktualne tendencje w kształtowaniu architektury i wnętrz bibliotecznych w wymiarze trzeciego miejsca
    (Wydawnictwa AGH, 2023) Pomorska-Kowalczyk, Anna; Krygier-Durakiewicz, Katarzyna
    Funkcjonowanie współczesnych bibliotek, uwarunkowane dynamiką przemian społecznych, wpływa na zarządzanie przestrzenią przeznaczoną dla tych instytucji. Autorki artykułu przedstawiają aktualne trendy w projektowaniu budynków i aranżacji wnętrz bibliotecznych, porównując style bibliotek tradycyjnych i nowoczesnych, analizując obserwacje pracowników Biblioteki Politechniki Lubelskiej dokonane podczas wyjazdów w ramach programu Erasmus+ oraz własne doświadczenia przy aranżowaniu pomieszczeń Biblioteki. Celem ich badań jest próba zebrania optymalnych rozwiązań, które zostaną wykorzystane przy projektowaniu Centrum Wiedzy i Kultury Politechniki Lubelskiej. W wyniku tego procesu powinna powstać komfortowa i atrakcyjna wizualnie przestrzeń, wykorzystująca udogodnienia technologiczne i wolna od architektonicznych barier.